יום שישי, 18 ביולי 2014

צוק איתן I החלה הפעולה הקרקעית בעזה

המטרה: סיכול תשתיות הטרור ופגיעה במנהרות • כוחות יבשה גדולים נכנסו בכל הגזרות • כוחות רגלים, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין החלו המתקפה מוגבלת בשיתוף עם זרועות האוויר והים • נמל עזה הופצץ בידי ספינות חיל הים • הופצץ מחסן רקטות בבי"ח "וואפא" בעזה

מתארגנים לכניסה קרקעית (צילום: דובר צה"ל)
ההמתנה נגמרה, הכניסה מתחילה: לשעה קלה במהלך היום עוד נדמה היה שהלחימה עומדת בפני סיום, אבל אחרי שהמגעים להפסקת אש קרסו ובעקבות מטחים כבדים על הדרום, השפלה וגוש דן - צה"ל נכנס לרצועת עזה. דובר צה"ל מסר בסביבות השעה 22:30 אמש (ה') כי כוחות יבשה גדולים של צה"ל החלו בפעולה ממוקדת לסיכול תשתיות טרור בצפון, במרכז ובדרום רצועת עזה. צה"ל צפוי לגייס 18 אלף חיילי מילואים. ההחלטה התקבלה על ידי הדרג המדיני כבר בבוקר, לאחר פיגוע המנהרה שסוכל. במקביל ממשיכים ארגוני הטרור לשגר רקטות וגם הלילה יורטו רקטות מעל אשדוד ומעל אופקים.

בצה"ל אומרים כי מדובר ב"מבצע מסדר גודל אחר" שבו משתתפים כוחות חי"ר, שריון, הנדסה, חיל האוויר וחיל הים. הכוחות חדרו לעומק השטח במטרה להשתלט עליו, לתקוף מחבלים ולחפש מנהרות. הם פועלים בעוצמה רבה מאוד בתוך הרצועה לאחר "ריכוך" היעדים. בשלבים הראשונים של המבצע נרשם פחות חיכוך עם המחבלים, אבל עם ההתקדמות נרשמו הלילה הרוגים בצד הפלסטיני. בצה"ל אומרים כי עם התקדמות הלחימה יהיו גם רגעים של חוסר ודאות ואי-בהירות. כל יחידה צוידה במצלמות כדי לתעד את הלחימה.

אמש החלו טנקים של צה"ל לירות לעבר מטרות טרור במרכז הרצועה. כתוצאה מירי ישנן החשכות לסירוגין בצפון רצועת עזה ובמרכזה. מתוך 10 קווי חשמל ברצועה, שניים הוחשכו שלשום וארבעה אמש. דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר בתגובה: "הפלישה הקרקעית היא צעד מסוכן, ישראל תשלם עליו". מטרות הפעולה הן חיסול התצפיתנים, עמדות נ"ט, מרחבי שיגור ופירי המנהרות. כרגע מתוכנן המבצע לפרק זמן בלתי מוגבל, אולם קיימת הערכה שקצב הפגיעות בשני הצדדים ולחץ בינלאומי יכולים לקצר את הפעילות. הירי מרצועת עזה נמשך כצפוי גם לאחר הכניסה הקרקעית. אחרי חצות נשמעו אזעקות באופקים ובאזור באר שבע.

הכוחות נכנסים לעזה (צילום: דובר צה"ל)

לפי דיווח מעזה, בשעה הראשונה של תחילת הפעולה הקרקעית נפגעו 25 פלסטינים. בשעתיים הראשונות של המבצע הקרקעי תקף חיל האוויר 11 יעדי טרור, במקביל לתמרון. בין היתר דיווחו הפלסטינים על הפצצת ביתו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי הוותיק עבדאללה שאמי בשכונת סג'עייה. חילופי אש היו בין כוחות צה"ל למחבלים ליד חאן יונס. אין נפגעים בקרב החיילים בשלב זה. בדיווחים אחרים נטען כי שלושה נהרגו, בהם תינוק בן חמישה חודשים, בהפצצה ארטילרית ברפיח. צה"ל פגע במחבלים בבית חאנון והפלסטינים מסרו כי לפחות שניים נהרגו. עוד דווח כי מזל"ט תקף את בית החולים וואפא בעיר עזה. עד כה נהרגו 243 פלסטינים ו-1,850 נפצעו מתחילת מבצע "צוק איתן". בדיווח אחר נאמר כי כוחות הביטחון המצריים בגבול רפיח תוגברו בשל הכניסה הקרקעית. בלילה דיווחו מקורות פלסטיניים כי 50 בני משפחת אל-סוואקה, בהם ילדים, נלכדו בתוך בניין באזור בית להיא בצפון הרצועה. עשרה מבני המשפחה פצועים. כוחות הסהר האדום דיווחו כי לא ניתן לשלוח לאזור אמבולנסים בשל הירי הכבד.


הקבינט המדיני-ביטחוני הסמיך ביום שלישי את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון יעלון לקבל החלטה בנושא, ואתמול בבוקר התקבלה פה אחד ההחלטה על הכניסה הקרקעית. הבוקר יתכנס הקבינט שוב ובהמשך אף תהיה ישיבת ממשלה מיוחדת.

נתניהו ויעלון השבוע (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
דקות לפני תחילת הכניסה נמסר כי ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל לפתוח הלילה בפעולה קרקעית כדי לפגוע במנהרות טרור החודרות מרצועת עזה לשטח ישראל: "במנהרת טרור כזאת חדרו לפנות בוקר מחבלי חמאס לשטח ישראל, במטרה לבצע פיגוע המוני נגד אזרחי ישראל. צה"ל סיכל בהצלחה גם את פעולת הטרור הזאת".

בהודעה נאמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הנחו את צה"ל להיות ערוך להרחבת הפעולה הקרקעית: "ההוראה לפעולה הלילה קיבלה את אישור הקבינט אחרי שישראל הסכימה להצעה המצרית להפסקת אש ואילו חמאס דחה אותה והמשיך בירי רקטות על ערי ישראל".

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, אמר בהערכת מצב שהתקיימה בבור בקריה כי "זו מתקפה משולבת יבשתית ואווירית בתיאום קרוב עם הפעלת כל העוצמה, הן בנתיבי ההתקדמות והן בנתיבים שאליהם אנחנו הולכים - תפיסת השליטה האמיתית על המרחב. בהמשך המאמץ האש בתוך רצועת עזה על כל המוקדים, בערנות מוגברת של מערכי הגנה. אנחנו עושים את כל מה שאפשר בעוצמה הנדרשת".

הערכת מצב בבור בקריה. הרמטכ"ל גנץ וסגנו אייזנקוט, הערב (צילום: דובר צהל)
נתניהו ויעלון התייחסו גם להפוגה ההומניטרית היום: "חמאס גם לא כיבד את הפסקת האש ההומניטרית שיזם האו"ם, והמשיך בירי על ישראל בזמן ההפוגה.  לאור התוקפנות הנפשעת והבלתי פוסקת של החמאס והחדירה המסוכנת לשטחה של ישראל, ישראל מחויבת לפעול להגנת אזרחיה. מבצע צוק איתן יימשך עד להשגת מטרתו - להשיב לאזרחי ישראל את השקט לתקופה ממושכת, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה".

מוקדם יותר אמש פתח צה"ל בהפגזות ארטילריות כבדות בכמה אזורים בגבול עזה. לפי הפלסטינים, שלושה בני אדם נהרגו מהירי הארטילרי הזה, בהם ילד. בנוסף, הגביר צה"ל את קצב התקיפות האוויריות - מסוקי קרב חגו באוויר מעל צפון הרצועה. לוחמי צה"ל שנמצאים בגבול הרצועה אמרו: "ההפצצות והארטילריה הכבדה הפכו את השמיים לאדומים הערב".

בהודעת דובר צה"ל נאמר עוד כי "צה"ל החל במימושה של מדרגת פעולה נוספת במדרג הפעולות העולה של מבצע 'צוק איתן' ובשלב זה של המבצע פועלים בשטח רצועת עזה כוחות חיל הרגלים, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין בשיתוף פעולה עם זרועות האוויר והים ובסיוע השב"כ וגורמי ביטחון אחרים, בהובלת פיקוד הדרום".

עוד נמסר בהודעה כי "פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ולפי התוכניות המבצעיות של צה"ל והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי של צה"ל. הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים".

דובר צה"ל מסר עוד כי  "שלב זה מתבצע בהמשך ליעדי המבצע שהושגו עד כה ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס ולמציאות ביטחונית טובה יותר".

לפי דובר צה"ל, "הכוחות כבר עברו את הגדר על שטח הרצועה ונעים כעת לעבר היעדים. אנחנו פועלים בצפון מרכז ודרום הרצועה. חמאס מנסה בכל דרך לשנות מצבו. אנו ממשיכים קדימה לתקוף ולתקוף. אנו מגייסים עוד חיילי מילואים כדי לקדם את השלבים הבאים".

תדרוך מ"פ ללוחמים לפני הכניסה לעזה (צילום: דובר צה"ל)

הישורת האחרונה לפני הכניסה הקרקעית

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה