יום שני, 30 ביוני 2014

סיום טראגי: גופות שלושת החטופים אותרו באזור חברון

סוף עצוב: יותר משבועיים לאחר שנחטפו בגוש עציון, איתרו כוחות צבא את גופותיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח באזור חלחול. על פי הערכות, הם נורו מיד לאחר החטיפה ונקברו לאחר מכן בבור שחפרו חוטפיהם. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך לפני כמה ימים נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח. נתניהו: חמאס אחראי וחמאס ישלם

מדינה שלמה התפללה שהם יחזרו הביתה בשלום - אבל הערב התקווה נגוזה. גופותיהם של גיל-עד שער בן ה-16 מטלמון, נפתלי פרנקל בן ה-16 מנוף איילון, ואייל יפרח בן ה-19 מאלעד - שלושת הנערים שנחטפו לפני יותר משבועיים בגוש עציון - אותרו היום (ב') ב"חירבת ארנבה", צפונית לעיירה חלחול באזור חברון.

הגופות הועברו לזיהוי במכון לרפואה משפטית אבו כביר. כוחות נרחבים של צה"ל ושב"כ התפרסו באזור, והרמטכ"ל הגיע לזירה. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס לישיבה מיוחדת ודן בנושא.

הזירה בה נמצאו הגופות


 שלוש הגופות נמצאו בשעה 17:00 בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך לפני כמה ימים נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

על פי הערכה, הנערים נורו זמן קצר לאחר חטיפתם, כחלק מתוכנית מוקדמת של החוטפים. אלו תכננו, על פי אותן הערכות, להרוג את החטופים שיצליחו להכניס למכוניתם, ואז לשאת ולתת על הגופות במועד שאותו הם יבחרו. בכפוף לכך, הם לא שיגרו דרישות לעבר ישראל, חלק מדפוס פעולה אופייני לחמאס ביהודה ושומרון.


האמבולנסים בהם הגופות בכניסה לאבו כביר (צילום: חדשות 2)
"שלושת הנערים נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הקבינט. "לבנו שותת דם, העם כולו בוכה עם המשפחות. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם ולא יראו אותם עוד. חמאס אחראי וחמאס ישלם".

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי הגיב לדברי נתניהו ואמר בראיון לרשת "אל-ג'זירה" כי "איומי האויב על בני העם הפלסטיני לא מפחידים אותנו, אנחנו מוכנים להגן על בני עמנו".

שער, פרנקל ויפרח נחטפו כשעלו על טרמפ באזור גוש עציון. על פי הודעת השב"כ, מרואן קוואסמה (29) ועמאר אבו עיישה (33) מחברון, שני מחבלים פלסטיניים מחמאס שריצו תקופת מאסר בכלא הישראלי בעבר, הם שני המעורבים העיקריים בחטיפה. מאז האירוע התנהל מצוד אחר השניים, אך מאמצי מערכת הביטחון לא הובילו עד כה לאיתורם. על פי הודעת שב"כ לאחר איתור הגופות, "בשעות אלה מתבצעות חקירות בשטח ונמשכות הסריקות באזור. הארגון ממשיך במאמצים המודיעיניים והמבצעיים ללכידת כל המעורבים בפיגוע, ובכלל זה, שני המבוקשים החשודים כחוטפים ורוצחי הנערים".

ג'יפ צהל'י שנפגע במהלך הפעילות בחלחול
הכוחות באיזור מציאת הגופות

הכוחות באיזור מציאת הגופות (צילום: AFP)

מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים וחוטפיהם יצא לדרכו זמן קצר לאחר האירוע. כוחות רבים סרקו שטחים סמוכים, הפעילו אמצעים מיוחדים ועצרו עשרות פלסטינים בתקווה לדלות מידע על הפעולה. ראש הממשלה ובכירי מערכת הביטחון הצהירו ללא הרף כי "הפעולות מתבססות על ההנחה כי הנערים עדיין בחיים", אולם הערכות ביטחוניות אחרות - שהתבססו על מקרי עבר ועל ניתוח דפוסי פעולה חבלניים - גרסו שורה תחתונה פסימית יותר.

סריקות צה"ל בשטח סביב חברון נועדו בעיקר לשלול את האפשרויות הנוספות שעלו בחקירות השב"כ. אלו, בנוסף למעצרים, הולידו לעתים מידע שגוי שהיה צריך להיבדק בכל מקרה. על פי הערכות, הכוחות הגדולים שפעלו בשטח אפשרו לעשות זאת במהירות ועל ידי כך הצליחו גם למנוע מהחוטפים לנוע ממקום למקום ואולי אפילו להסתיר את הגופות.

קוואסמה ואבו עיישה (צילום: תקשורת שב"כ)
קוואסמה נעצר כבר בהיותו בן 18, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד אוגוסט 2004. מאז נעצר עוד ארבע פעמים נוספות, בחלקם גם במעצרים מנהליים. בחקירתו האחרונה בשנת 2010, הודה כי הוא מגויס לחמאס הצבאי באזור חברון משנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון, פעל להשגת חומרי גלם לצורך ייצור חומר נפץ וסייע לארגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות חמאס. בגין פעילות זו הוא נכלא עד מרס 2012. עמאר נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006. הוא נעצר בשנית לתקופה קצרה באפריל 2007. אחיו היה מחבל שנהרג בנובמבר 2005, בעת שניסה להשליך מטען חבלה, לעבר כוח צה"ל. אביו נעצר בישראל כמה פעמים, בגין פעילות טרור.

עשרות קרובים ובני משפחה התאספו עם פרסום הבשורה בשלושת בתי הקורבנות - משפחת יפרח באלעד, משפחת שער בטלמון ומשפחת פרנקל בנוף איילון. "בני המשפחה קיבלו זאת בהלם", אמרו באלעד. "אמרו להם שנמצאו גופות, שאין עדיין זיהוי, אבל הם הבינו. עד להודעה הייתה להם תקווה שהחטופים יימצאו בחיים, והיום הבינו שזה כבר לא יקרה". שכנים אחרים הוסיפו כי "קשה למשפחה וקשה גם לנו לשמוע שאייל כבר לא בין החיים. מה שנותר לנו זה לחזק אותם".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה