יום שישי, 21 במרץ 2014

גבול הדרום: נחשפה מנהרת ענק שהובילה מעזה לתוככי ישראל

המנהרה שהתגלתה על ידי חקלאי בגבול הרצועה מזכירה כי אין פתרון לתופעה, שבזמן מלחמה רחבה יכולה לאיים על ישראל מכל הכיוונים: מחטיפת גלעד שליט נוסף ועד חדירה ליישובים. בחמאס טענו כי מדובר במנהרה ישנה, אבל בצבא עדכנו כי עקבות והכלים שנמצאו מעידים כי לאחרונה חפרו שם: "זו מהמנהרות הגדולות שראינו, מאות מטרים ממנה בשטח ישראל. עומקה מגיע עד ל-20 מטר"

מנהרת הטרור שאותרה ביום ג' על ידי חקלאי סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה, בין אם היא חדשה או ישנה, כפי שטוענים בחמאס, חושפת הלכה למעשה את עומק הבעיה שבה נמצא צה"ל בהתמודדות עם העניין. במשרד הביטחון ובאוגדת עזה אמנם מפעילים מאמצים אדירים ברחבי העולם ונעזרים במומחים מהאקדמיה כדי לאתר טכנולוגיה שתדע לזהות מנהרות או את תהליך חפירתן, אך כיום אין מוצר שמסוגל לתת מענה מלא, או אפילו קרוב לכך, לאיתור מנהרות. תחום זה נותר בגדר פער, גם אם הוא הולך ומצטמצם. עד שמשרד הביטחון יצליח לשים יד על פתרון טכנולוגי בנושא, מאמץ מודיעיני מוגבר ומענה הגנתי והתקפי של צה"ל, הם הפתרון הזמני.

"זו אולי מנהרת הטרור הגדולה ביותר שחשפנו". כך אמר הבוקר (יום ו') גורם צבאי, בעקבות חשיפת המנהרה באזור גבול רצועת עזה. הוא עדכן כי מאות מטרים מהמנהרה נמצאים מתחת לשטח ישראל, וטען כי מסיבת העיתונאים של חמאס אתמול - שבה טען הארגון כי מדובר במנהרה ישנה - מראה את הלחץ שבו הוא נתון.

לדברי הגורם הצבאי, "מדובר באחת המנהרות הגדולות ביותר שראינו עד כה, אם לא הגדולה ביותר". הוא מסר כי במנהרה, שהתגלתה ביום שלישי האחרון, נמצאו גנרטור וכלי עבודה אחרים וכן עקבות טריות מהימים האחרונים, "מה שמעיד כי רק בימים האחרונים נעשתה בה עבודת חפירה. אנחנו עדיין לא יודעים את אורכה המלא". כוחות הנדסה מאוגדת עזה פועלים בשטח בכלים הנדסיים כבדים ובמקדחים, על מנת לגלות את כל חללי ופירי המנהרה.

במנהרה אמנם לא נמצאו אמצעי לחימה, אבל לדברי הגורם הצבאי "יש בה הסתעפויות מתקדמות יותר מהמנהרות הקודמות". הוא אמר עוד: "המנהרה איכותית ונראה שהשקיעו בה המון חשיבה והיא מיועדת לפיגוע איכותי, כמו חטיפה או כל פיגוע משמעותי אחר". רוב חלקי המנהרה הם בעומק של בין שמונה לתשעה מטרים, אך באזורים מסויימים המנהרה נחפרה עמוק יותר – קרוב ל-20 מטר מתחת לאדמה.

עבודות חפירה בימים האחרונים (צילום: דובר צה"ל)
בנוסף לגנרטור, פעילי חמאס שחפרו את המנהרה השאירו בה גם אמצעים שמשמשים לדיפון המנהרה בבטון וכן אמצעי מיגון, ובצה"ל מעריכים שהמנהרה נחפרה במשך מספר רב של חודשים. בצבא ציינו עוד כי באוגדת עזה הגבירו בזמן האחרון את המעקב אחרי מנהרות באמצעות טכניקה חדשה שפותחה בנושא בשנה האחרונה ועל ידי צוותים ייעודיים שעוסקים רק בטיפול זה.

"מכה קשה לחמאס"

בששת החודשים האחרונים התגלו שלוש מנהרות טרור על ידי צה"ל: "גילוי המנהרה מהווה מכה קשה לחמאס. המנהרות נחשבות לאתוס בחמאס, וברגע שאתה לוקח מהם שלוש מנהרות בקצב של כמה חודשים, אין ספק שזו מכה קשה. תפסנו אותם באמצע העבודה".

נמצאו גנרטור וכלי עבודה (צילום: דובר צה"ל)
אתמול, במסיבת עיתונאים שערכה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, נטען כי מדובר במנהרה שנחשפה על ידי צה"ל לפני כמה חודשים. לדבריהם, אנשי הזרוע הצבאית הצליחו לתקן את המנהרה, שחלקה פוצץ בזמנו על ידי צה"ל, אלא שמזג האוויר הסוער שהיה באזור בשבוע שעבר גרם להתמוטטות של חלק ממנה ואז היא התגלתה על ידי צה"ל.

בזרוע הצבאית טענו כי לא מדובר בהישג מודיעיני ישראלי. הם הוסיפו כי ההודעה על גילוי המנהרה ההתקפית החדשה היא חלק מההיסטריה שצה"ל שרוי בה בשל פרויקט חפירת המנהרות של חמאס בתחומי הרצועה. הם הזהירו את צה"ל שלא יתרברב על גילוי המנהרה ושארגוני ההתנגדות יודעים לגבות מישראל מחיר כבד. דובר הזרוע, אבו עוביידה, הדגיש כי המוכנות של ארגוני ההתנגדות בעזה באה במסגרת ההגנה על העם הפלסטיני מפני התוקפנות הישראלית החוזרת ונשנית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה